ÄNTLIGEN DAGS FÖR ÅRETS FÖRSTA TRÄFF!
Vi har verkligen längtat efter att få spendera en riktigt rolig helg tillsammans med våra medlemmar! Förbundet Vi Unga bjuder därför in till Vårträffen helgen 23-25 maj, med temat arrangörskap och ekonomi.
Under Vårträffen kommer vi att hålla två utbildningar där du väljer om du vill gå utbildning i arrangörskap, eller utbildning i ekonomi. Vi kommer självklart också att hitta på en massa annat roligt! Helgen kommer att vara fylld med lekar, pyssel, brädspel och såklart toast.
Vårträffen är öppen för alla medlemmar att delta på, men passar extra bra för dig som vill arrangera saker, hjälpa till under sommarens RIX-läger, eller hitta pengar för era idéer. Det är också ett perfekt tillfälle att träffa nya vänner från andra Vi Unga föreningar.
VAD? Förbundet Vi Ungas Vårträff 2025, tema arrangörskap och ekonomi. Du väljer vilken utbildning du vill gå!NÄR? 23:e-25:e maj (fredag eftermiddag-söndag lunch)VAR? Hela helgen kommer vi att bo på Söderåsens Lägergård, Lökagården 2771, Kågeröd. Cirka en mil från Bjuv och tre mil från Helsingborg.KOSTAR DET NÅGOT? Nej! Vårträffen är helt gratis. Förbundet står för resekostnader, mat och annat under helgen.
Utbildningsalternativ 1 – ARRANGÖRSKAP
Under helgen hålls utbildning i arrangörskap. Det passar särskilt bra för dig som vill arrangera olika typer av aktiviteter, och dig som vill vara med och hjälpa till under årets RIX-läger (14-20/7)! Du kan delta i utbildningen utan att känna något krav på att delta eller hjälpa till under lägret. Kanske vill ni till exempel hålla en träff för er förening, skapa en riktigt grym teaterföreställning, hålla i ett riktigt roligt LAN, sprida en filmvisning eller arrangera en fotbollsturnering? Under utbildningen lär vi oss:
- Vad är arrangörskap?
- Planering av arrangemang – målgrupp, budget, kommunikation och marknadsföring
- Koll på normer
- Aktivitetsplan
Utbildningsalternativ 2 – EKONOMI
Vi kommer också att ha en utbildning inom ekonomi under Vårträffen. Utbildningen kommer att fokusera på:
- Vad är ekonomi?
- Hur hittar man pengar till projekt och idéer?
- Hur skriver man projekt- och bidragsansökningar?
- Redovisning och att bygga vidare på idén
OBS! Vi har ett begränsat antal platser för Vårträffen och kan därför behöva göra ett urval av personer som ansökt om en plats. Håll därför utkik i din mejlinkorg för att få bekräftat din plats. Vid bekräftad plats kommer mer information om t.ex. resebokning och schema.
Frågor/funderingar? Tveka inte att höra av dig till utvecklingsledare Mulin Persson på mulin.persson@viunga.se